fbpx

Uyku Tulumu Kullanımı

1) Kıyafet durumu

Kamp kulübünün ilk kuralı, kış aylarında kat kat kıyafet giyerek tuluma girmiyoruz arkadaşlar.

Eminim ki annelerimiz bunu tembihleyecektir fakat özellikle mont, pantolon veya çorapla tuluma girmeyelim. Tulum mantığı, vücudun ısısının dışarıya çıktıktan sonra tulumun yüzeyine çarpıp ısının içeride muhafaza edilmesi ve sizi o sıcak hava sahasında ısıtmasıdır. Üzerinizde çok kalın kıyafetler olursa eğer ısı teninizle kıyafetiniz arasında kalacak ve gecenin ilerleyen saatlerinde üşümeye başlayacaksınız.

 

Tulumda uyurken kıyafet dizilimi;

  • Şapka, polar veya boyunluk (Aşırı soğuk havalarda)

  • T-shirt veya üst içlik

  • Polar

  • Eşofman altı veya alt içlik (termal, vücuda yapışan olmayacak)

  • Yeni değiştirilmiş kuru bir çorap veya çıplak ayak ile uyuyabilirsiniz.

 

Uyuduğumuz kıyafetlerin kuru olmasına dikkat edelim^^

 

2) Tulumun cırt cırt kısmı saçına yapışanları görüyor ve arttırıyorum

Tulumun içerisine Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgası girmesin diye fermuarını sonuna kadar kapatıp cırt cırtını da bağlayın lütfen. Ufak ama önemli bir ayrıntı da başınızı tulumun içine koymayın veya boyunluk/buff ile ağzınızı kapatmayın arkadaşlar.

 

3) Uyku tulumuna çıplak girme durumu

Doğru olan taktiktir. Çok ekstrem sıcaklıklarda kamp yapıyor ve tulumunuzun kalitesine güveniyorsanız bu tarz kış gecelerinde yalnızca iç çamaşırınız ve t-shirt ile uyuyabilirsiniz. Vücudunuzun sıcaklığı her şeyi halledecektir…

 

4) Ben bir panda yavrusuyum, çok üşüyorum ama?

Hiiç tasalanmayın, sizin için de güzel taktikler var efendim.

Ayağınız sürekli soğuk zeminde gezdiği için vücut aşağıdan yukarıya doğru gün boyu sıcaklık düşüşüne geçer. En soğuk olan kısım da genelde ayaklar olur. Bunu kısa sürede önleyip tulum içerisinde ısınabilmek kolaydır.

-Sıcak su kaynatıp termosumuza dolduruyoruz. Daha sonra termosumuzun etrafına kalın bir çift çorap geçirip tulumun en alt kısmına yerleştiriyoruz. Dünyanın en güzel hobilerinden olan ayakları birbirine sürtme olayını da tamamladık mı demeyin keyfinize !

(Bunu pet şişeyle veya sıcak su torbasıyla da yapabilirsiniz. Sırtçantalılara ağırlık taşımamaları adına sıcak su torbasını önermiyorum.)

 

) hatta pet şişeye sıcak su ısıtıp çorap geçirebilir, ayaklarınıza koyabilirsiniz efsane taktiktir. Ekstrem sıcaklıklarda (-10, -15 altı) üşümemek için içliğinizi de çıkarıp çıplak girmelisiniz. Çıplak nasıl yeaaa rereröröer demeyin hemen tecrübeyle sabittir. Tulumunuzu kesinlikle rulo yaparak kabına koymayınız, zamanla içindeki elyaf oranı bozulur ve hava almaya başlar, dolayısıyla da üşürsünüz maazallah. Tulumu alt kısmından ittire kaktıra kabına yerleştiriniz, eve gittiğinizde de hava alması için fermuarını açıp yatağınızın altına koyunuz ya da alt kısmından iple duvara asınız efendim (efsane aksesuar çantayla yan yana)

 

 

Uyku Tulumu Toplamak

Arkadaşlar tulumlarınızı rulo yaparak veya katlayarak kabına yerleştirmeyiniz. Yapmayınız, yaptırtmayınız. Siz rulo yapıp kabına yerleştirerek uyku tulumunuzun elyafı veya kaz tüyü her seferinde aynı kat yerlerinden inceliyor ve zamanla o kısımlar hava alarak tulum özelliğini yitiriyor ve ısı kaybına yol açıyor. Bir süre sonra üşümeye başlıyorsunuz…

Tulumun fermuarını kapattıktan sonra ayak ucu torbanin alt kismina gelecek şekilde çılgınca tepilir. Kamp dönüşünüzde de tulumu kabından çıkarıp fermuarı açık bir şekilde yatağınızın altına veya duvara seriniz efendim havalansın, elyaflarının oranı bozulmasın… Kamp ortamında yağmur varsa poşete geçirin ya da iş işten geçip ıslandıysa ve kamp yapmaya devam edecekseniz en kısa sürede kurutmaya çalışın. Tamamen ıslanan tulumların performansı önemli ölçüde düşmektedir

 

 

 

 

 

Uyku Tulumu Hakkında İpuçları

  • Çantanın uyku tulumu kısmına konur (genelde en alt) Çantanın dışındaki klipslere asıldığı taktirde ağırlık merkezinden uzaklaşacak ve size daha fazla yük taşıyormuş hissi verecektir.
  • Eğer bir çanta yağmurluğunuz yoksa tulum çantanın içindeki kısma koyulacak olsa bile etrafına naylon poşet geçirin
  • Kendinize kıyafetlerden, küçük çantanızdan veya monttan yastık yapabilir veya şişme bir yastık kullanabilirsiniz.
  • Kıyafetlerinizi tulumdaki boşluklara koymayı unutmayınız. Gece daha hızlı ısınacak ve sabah sıcak kıyafetler giyeceksiniz
  • Kış mevsiminde uykuya geçmeden önce muhakkak tuvalet ihtiyacı giderilmelidir. Tuvaletinizin olmadığını düşünseniz dahi gidiniz. Gece boyunca tuvalet yüzünden üşüyüp dışarıya çıkmaya üşenir ve sabaha kadar uyuyamayabilirsiniz. Pis bir psikolojidir!

 

Yukarıda okuduğunuz satırlar optimum derecesi en az -5, ekstrem derecesi en az -10 olan kaliteli tulumlar için geçerlidir. Aksi taktirde deneyeceğiniz yöntemlerden ve hayatta kalma mücadelenizden müessesemiz sorumlu değildir. 

 

Doğasıya Gezgin

Sevgiler 🌿

Leave a Reply

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.

Son yorumlar